Sayfalar

8 Kasım 2010 Pazartesi

Kaldırılmak istenen andımız benden bir yorum...

TÖĞRENCİLERİN HER GÜN TEKRAR EDECEĞİ "AND"

(Günümüz Türkçesine Uyarlanmış Şekli)

Sayı: 1749/42 18.5.1933İlkokullarda her sınıfta her gün ilk derse girildiği zaman çocukların hep birlikte "Türküm, doğruyum, çalışkanım, yasam küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu (milletimi) özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun." and'ını söylemelerinin kural kabul edilmesi uygun görülmüştür.1. Her öğretmen bu and'ı bulunduğu sınıfta tahtaya yazacak ve öğrencilerin defterlerine yazdıracaktır. Öğrencilerin bu and'ı doğru olarak defterine geçirdikleri kontrol edilecektir.2. Öğretmen and'ı, ifade ettiği fikirleri, birer birer çocukların zihin seviyelerine uygun şekilde canlı ve cazip bir dille anlatacak, çocukların and'ın anlamını iyice kavramalarına dikkat edecek, andda çocukların anlamadığı hiçbir nokta kalmamasına önem verecektir. And'da geçen (Türklük, doğruluk, çalışkanlık, yasa, küçükleri korumak, büyükleri saymak, yurdu, budunu (milletini) özünden çok sevmek, ülkü, yükselmek, ileri gitmek, varlığımızın Türk varlığına armağan olması) gibi ifade ve fikirleri çocukların iyice anlamalarına çalışacaktır.3. Öğretmen öğrencinin bu fikirleri ve ifadeleri iyice anlayıp anlamadıklarını emin olmak üzere, her ifade ve fikir hakkında çocuklara çeşitli sorular sorarak, bu ifadeleri yerli yerinde kullanıp kullanmadıklarını anlamak için öğrenciye cümleler kurduracaktır.4. Çocukların bu andı anlamadan değil, ifade etmek istediği düşünce ve duyguların iyice anlamlarını kavrayarak, onları bütün benlikleriyle duyarak ve candan benimseyerek söylemelerine dikkat olunacaktır.5. Öğrenciye bu and ayakta ve hep birden söyletilecek, öğretmende öğrencilerin karşısında ayakta durarak onlarla birlikte söyleyecektir.6. Bu andı söylerken öğrencinin saygısız bir durum almamasına, dürüst ve ciddî durmasına öğretmen dikkat edecektir.7. Çocuklar, candan duydukları ve zaman geçtikçe anlamını daha derin bir biçimde anlayacakları asil ve yüksek duygular ifade eden bu andı sevinç ve yüksek arzu ve ilgiyle tekrar ederken millî bir görevi yaptıklarının bilincinde olmalıdır.Bütün Türk çocuklarının, vicdanlarında yaşatmalarını önemli gördüğüm bu inancı, öğrencilerin yalnız dilinde bırakmayarak hayatlarının her evresinde izlenmesi gerekli bir hayat kuralı olarak kabul etmeleri için bütün meslektaşlarımın ellerinden gelen çabayı göstereceklerine inandığımı bildirir, başarılar dilerim.Milli Eğitim Bakanı A.
 
Tamam buraya kadar gerçekten çok milliyetçi yaklaşım.Kimse kaldırılsın istemiyor da ;yıllarca okuduğu bu içeriğe bağlı davranışta bulunan kaç tane insan gösterilebilir ki?
Okumak   ve anlamaktan önce sindirilebilmeli diyorum ben.
Ayrıca biz de öğrenciydik ve sınıflarda okutulurdu.Yani sınıfta herkes okurdu.
Havanın soğuk ve yağmurlu olduğu günlerde es geçiliyor bu 1.
Benim çocuğumun güneş allerjisi var,güneşe çıkmıyor ,dolayısı ile katılmıyor hava güzel olunca da etti mi 2.
Ayrıca çocuklar sırada beklemek ve sıra kavgası yapmak yerine okula biraz geç gitmeyi tercih ediyorlar,yani fazla ciddiye almıyorlar bu da 3.
En güzeli sınıflarda okutulsun  kaç dakika tutar ki?
En azından anlaşılır bir dille okunur.....
Ve belki öğretmenleri bu konuda daha fazla bilgi de verebilir.....,
Bir kere ilk dört maddenin kesinlikle uygulanmadığını üzerine basa basa söylüyorum.
5 ve 6. madde tamam sayılır.
7. maddeye gelince,ne bilinci arkadaş,çocuklar birbirlerini iteleyip duruyorlar.Öğretmenlerin o kalabalıkta görmeleri zaten imkansız...... Haksız mıyım? 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli.....
Lütfen;
bir :)) bile olsa yorumlarınız beni mutlu edecek..