Sayfalar

24 Eylül 2009 Perşembe

hangi taş neye iyi geliyor?

Hangi taş hangi hastalığa iyidir?
Değerli ve yarı değerli taşlar, hastalıkları tedavi edici özellikleriyle bilimsel bir çalışmanın konusu oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çelik Tatar, 'Taşların Dili' çalışmasında değerli-yarı değerli taşların binlerce yılda tanımlanan özelliklerini inceledi. Tatar'ın çalışmasına göre, taşların özellikleri ve anlamları şöyle:


Elmas: Saf ve temiz aşkın simgesi. Beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir. Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin, ruh ve beden üçlüsünü birleştirici gücü vardır.
Kuvars kristali: Duygu dengeleyici, negatif enerjiyi yok edici, zihinsel olarak güçlendirici etkileri var. Radyasyonu uzaklaştırıcı etkisi olduğundan, özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullananların taşıması gerekiyor.


Zümrüt: Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, kalp, ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği bilinir. Güçlü bir duygusal dengeleyicidir.
Yeşim: Akıl ve vefa simgesi.Safir: Bilinç ve gerçekliği simgeler. Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir ve tüm salgı bezlerini harekete geçirir. Psişik yetenekleri artırır ve sezgi gücünü güçlendirir.Akik: Sevinç ve huzuru simgeler.Agat: Uzun ömür ve mutluluğun simgesi. Stresi alır.Turkuaz: Olumsuzu olumluya çevirir, kaygı, nazar, tansiyona iyi gelir.Yakut: İktidarsızlığa iyi gelir.Kaplangözü: İnsanın kendini işe vermesini sağlar. Konsantrasyonu güçlendirir. Sindirim sistemi, dalak, pankreas ve kolon için faydalıdır.
Zebercet (Peridot): Kalp çarpıntılarına ve korkulara iyi gelir.
Lapis Lazuli: Zihinsel berraklık sağlar.Kehribar: Guatr, astım, bronşit ve alerjiye iyi gelir.Mercan: Solunumu açar.
Opal: Sevgi, şefkat simgesidir. Eklem iltihabına iyi gelir.
Olivin:(zeberced) Sadeliği simgeler. Kalp çarpıntılarını azaltır.Topaz: Kan dolaşımı bozukluğuna ve strese iyi gelir.
Akuamarin (Su damlası): Aile saadetini güçlendirir.

Ametist: Strese, migrene, iştahsızlığa, göz ağrılarına, akciğer hastalıklarına iyi gelir.Jasper: Damar hastalıklarını iyileştirdiğine inanılır.Oniks: Kaygı azaltıcıdır, kadın-erkek kutuplaşmasını dengeler, ilikleri kuvvetlendirir.Magnezit: Hayal gücünü artırır.Yılan taşı: Her türlü böcek sokmalarında tedavi edici etkisi var

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli.....
Lütfen;
bir :)) bile olsa yorumlarınız beni mutlu edecek..